125 rokov Slovákov v Kanade: vysťahovalectvo a emigrácia krajanov na výstave v Toronte

Krajania v Kanade sa činia. V sobotu 23. februára 2019 bolo v Toronte slávnostné otvorenie výstavy s názvom 125 YEARS OF SLOVAK IMMIGRATION TO CANADA. Panelová obrazová výstava s publicistickou časťou na baneroch našla svoj domov v Richmond Hill Heritage Centre v Toronte. Pripravovaná výstava vznikla za finančnej podpory Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí z Bratislavy a torontských dobrovoľníkov pod vedením Aleny Melasovej, riaditeľky Múzea slovensko-kanadského kultúrneho dedičstva v Toronte a administrátorky – pokladníčky spomínanej inštitúcie Luby Hendersonovej.

Riaditeľka Múzea slovensko-kanadského kultúrneho dedičstva v Toronte
Alena Melasová

Artefakty a panely uvedenej výstavy informujú o bohatej histórii emigrácie generácií Slovákov, ktorí ešte za čias Rakúsko-Uhorska začali ako prví pionieri  prichádzať farmárčiť a zúrodňovať nedozerné prérie obrovskej krajiny na severoamerickom kontinente. Mnohí Slováci skúšali svoje šťastie získať prácu v nebezpečných uhoľných baniach, alebo aj na výstavbe kanadských železníc. Nebáli sa ťažkej roboty a dokázali sa presadiť v zložitých existen­čných podmienkach medzi inými etnickými skupinami.

Po dlhej morskej plavbe Slováci prichádzali väčšinou cez povestné mólo číslo 21 v prístave Halifax na východnom pobreží Kanady. Aké osudy našli v novej krajine rôzne vlny emigrantov zo Slovenska? Vystavené materiály v angličtine a slovenčine podávajú o tom celkový prehľad.  A tak iste zaujmú mnohé konkrétne informácie a štatistické údaje. Spomeniem aspoň zopár faktov.

Okolo roku 1900 začali prichádzať mnohí Slováci aj do hornatej provincie Alberta a Britská Kolumbia, kde sa nachádzali bane. A rodákom sa nevyhýbali nešťastia – 24. mája 1902 pri banskej explózii vo Fernie, Britská Kolumbia, zahynulo 50 slovenských baníkov. Aby o necelý rok doľahla na slovenských vysťahovalcov z Rakúsko-Uhorska ďalšia pohroma. 23. apríla 1903 v mestečku Frank v provincii Alberta sa stala nepredvídaná prírodná katastrofa. Okolo 70 miliónov ton skál a zeminy pochovalo pri zosuve pôdy 60 Slovákov, ktorí žili v tomto mestečku. Aj z informácií tejto strohej „slovenskej kroniky v Kanade“ vidno, že veru nie každý, kto hľadal v ďalekej cudzine „lepšiu skyvu chleba“, mal to šťastie a prežil.  Rôzne boli teda osudy slovenských emigrantov.

V priebehu piatich rokov (1922 – 1927) sa do Kanady vysťahovalo vyše 21-tisíc Slovákov. Históriu rôznych slovenských podporných spolkov, vznik Kanadskej slovenskej ligy v roku 1933, predvojnová, povojnová emigrácia, emigrácia po roku 1968, úspechy Slovákov a ich potomkov, ako aj pestrý, podnetný a aj domovskú krajinu slovenských prisťahovalcov – Kanadu, obohacujúci kultúrny, náboženský a spoločenský život – to všetko, ako aj ďalšie artefakty, dokumenty a na dobových fotografiách zvečnené príbehy, tvoria ďalšie kapitoly tejto zaujímavej výstavy.

Výstava v Richmond Hill Heritage Centre potrvala od 23. februára do konca mája 2019. 

 

Paul Stacho