Detská folklórna skupina Rodinka

Rodinka je amatérska folklórna skupina v Brusseli pre najmenších. Založená bola s cieľom hravou formou šíriť, učiť sa a rozvíjať slovenské ľudové tance, piesne, riekanky, vinšovačky, vyčítanky, artikulačno-rytmické cvičenia, detské hry a pod. Vedúcimi skupiny sú Lucia Štroncerová, pôvodom z Margecian, a Linda Jakub-Kukučková, rodáčka z rumunského Nadlaku. Manželia spomínaných dám sú nápomocní pri zabezpečovaní hudobného sprievodu a videodokumentácie.

Ako sa rodila a rozvíjala naša predstava

Prvotná myšlienka založiť folklórne aktivity pre slovenské deti v Brusseli vznikla na priateľskom stretnutí v januári 2018, keď sa niekoľko priaznivcov folklóru zhodlo na tom, že v Brusseli chýba aktivita pre slovenské deti, kde by sa mohli pravidelne stretávať, učiť sa ľudové piesne, precvičovať si rodný jazyk a spoznávať nových priateľov. Netrvalo dlho, slovo dalo slovo – a Rodinka sa prvýkrát stretla na uvítacom zoznamovacom nácviku v marci 2018.
Spočiatku sme sa stretávali v Maison des enfants (Belgické centrum pre deti), kde nám umožnili využívať ich priestor. Veľmi nám to pomohlo v našom rozbehu. Neskôr nás zaskočila správa, že priestory sa budú rekonštruovať a neexistuje možnosť ich naďalej využívať. Boli sme nútené zamyslieť sa, ako pokračovať, ale jednoznačne sme nechceli s aktivitami skončiť. Práve v tom období sa nám naskytla možnosť požiadať o dotácie, ktoré udeľoval Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Žiadosť nám bola schválená. A my sme už nemuseli riešiť otázku, odkiaľ vziať peniaze na prenájom priestorov. Touto cestou sa chceme poďakovať Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ). Vďaka dotácii môžeme sa stretávať na našich nácvikoch, nakupovať krojové súčasti pre deti, hudobné nástroje a pomôcky.

Na nácviku im bolo málo…

Naši členovia

Detičky, ktoré u nás tancujú, majú od 3 do 10 rokov. Spočiatku boli rozdelené do dvoch skupín, mladšia 3 – 5 rokov a staršia 6 – 10 rokov a viac. Po čase sme deti museli spojiť do jednej skupiny, keďže tie staršie boli mnohokrát časovo vyťažené a nemohli sa pravidelne zúčastňovať na nácvikoch.
Do krúžku chodí väčšinou okolo 15 detí, no sú stretnutia, keď sa počet vyšplhá na 25. Členovia väčšinou bývajú v Brusseli a jeho blízkom okolí, ale mali sme na nácviku už aj deti zo vzdialenejších miest.
V Rodinke sú dvere otvorené pre všetky deti. Nielen tie slovenské. Naši terajší členovia pochádzajú zo slovenských i zmiešaných rodín.

Keď som bol maličký pacholíček…

Prečo práve folklór ako voľnočasová aktivita?

Folklór je dedičstvo, naše bohatstvo! Nosíme ho v sebe. Zahŕňa tradície, našu kultúru. Je s ním späté naše detstvo a spomienky. Závidia nám ho aj v zahraničí. Tancovali ho rodení Belgičania (bývalý súbor Li Tchena) a okrem iných sa ho učia tancovať aj Japonci. Aj tí, ktorí mu nenadŕžajú z času na čas ním žijú. Minimálne každé Vianoce.
Deti dlhodobo žijúce v zahraničí majú obmedzené možnosti dostať sa k tradičnému folklóru, a tak nevedome o toto dedičstvo prichádzajú. To bol ten hlavný dôvod, prečo sme sa rozhodli založiť Rodinku. Je to dobrovoľná voľnočasová aktivita. Deti nemusia na toto chodiť, ale môžu, a väčšinou aj chcú.

Prečo názov Rodinka?

Za týmto pomenovaním netreba hľadať nič komplikované. V jednoduchosti je krása. Čo môže byť tradičnejšie ako rodina? Keby sme žili na Slovensku, tak by sme v nedeľu tradične navštívili svojich príbuzných. Ale my žijeme v zahraničí, a tak sa každú nedeľu stretávame s našou novou Rodinkou tu, v Belgicku.
Pravdaže, nie je jednoduché prispôsobiť sa každému, zladiť sa priestorovo aj časovo, no napriek pracovným a rodinným povinnostiam sa nám darí pravidelne stretávať.
Čo nás teší

V decembri 2018 sa nám podarilo usporiadať tradičnú slovenskú Mikulášsku akciu, so všetkým, čo k nej patrí. Bola však niečím iná, výnimočná a nezabudnuteľná. Náš Mikuláš bol Portugalec, João Karayianni-Vasconcelos, ktorý do svojich 15 rokov vyrastal na Slovensku, kde boli pracovne vyslaní jeho rodičia. Napriek tomu, že už 22 rokov žije mimo Slovenskej republiky, zahral nám nefalšovaného slovenského Mikuláša s neuveriteľne čistou slovenčinou, ktorú, ako sám povedal, stále rád používa a neustále pestuje.
Nielen z neho boli naše deti nadšené a očká im žiarili. Na našom Mikulášovi nechýbal Anjel, ktorý priletel z regiónu Bihor. Je to oblasť v Rumunsku, v ktorej už vyše 200 rokov žije slovenská komunita. Anjelika nám zahrala a prenádherne zaspievala Adriana Fúriková, známa reprezentantka slovenských ľudových piesní. To nás len utvrdilo v tom, že slovenský folklór spája ľudí z celého sveta.
V marci 2019 sme spevom a tancom oslávili naše prvé narodeniny. Samozrejme, nesmela chýbať ani narodeninová torta.

Vedúce súboru Lucia Štroncerová a Linda Jakub-Kukučková

Na čom momentálne pracujeme?

Veľmi sme sa potešili správe, že deti z DFS Ďumbier sa chystajú do Belgicka. Vyhrnuli sme rukávy a pustili sa do organizácie stretnutia našich detí a rodín. DFS Ďumbier 4. októbra 2019 vystúpil v Brusseli so 45-minútovým programom a priniesol nám veľkú radosť.
V čase, keď píšeme tieto riadky, začíname sa zamýšľať nad Vianocami a Mikulášskym programom na tento rok. A vlastne tešíme sa na každú nedeľu, keď sa môžeme stretnúť. Veď čo môže byť krajšie ako zabaviť sa v spoločnosti priateľov.

Záber z nácviku členiek súboru Rodinka

 

Lucia Štroncerová