Hlas domova v rozhlasovom éteri

„Tu Bratislava! Vysielame pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Prinášame Vám správy, rozhovory, reportáže, zaujímavosti, aktuality. Denne zo Slovenska, denne do celého sveta!“

Táto zvučka už 25 rokov pozýva k počúvaniu vysielania Krajanskej redakcie Radia Slovakia International (RSI) nielen Slovákov žijúcich v zahraničí, ale aj priateľov našej krajiny. Vďaka vysielaniu RSI sa informácie o Slovensku i slovenská hudba dostávajú prostredníctvom satelitu a internetu do celého sveta. V éteri znie okrem slovenčiny aj angličtina, francúzština, nemčina, ruština a španielčina.

Na návšteve vo vegetariánskej slovenskej kaviarničke v Paríži

 Čo je RSI

Rádio Slovakia International je unikátna rozhlasová stanica, ktorá vysiela sedem dní v týždni o aktuálnom živote na Slovensku. Poslucháčov na celom svete informujeme o politike, ekonomike, kultúre, cestovnom ruchu, či športe. Pomáhame im našu krajinu objavovať a spoznávať. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník zdôrazňuje, že „vysielanie do zahraničia by malo byť súčasťou plnohodnotného portfólia každého verejnoprávneho média. Toto poslanie vnímal Slovenský rozhlas od samého začiatku ako jednu zo svojich priorít. A tak, ako sa vyvíjalo Slovensko, vyvíjalo sa aj Rádio Slovakia International.“

V uplynulom štvrťstoročí sa toho v krajine pod Tatrami veľa zmenilo. Sme uznávaná a plne rešpektovaná krajina v zahraničí. Sme členskou krajinou EÚ, vstúpili sme do NATO, máme euro, je tu Schengen. Slovensko je členom v mnohých významných medzinárodných organizáciách. Darí sa aj našej ekonomike. Máme byť na čo hrdí a my o našich úspechoch informujeme po celom svete. Od Severnej a Latinskej Ameriky, cez západnú Európu až po Rusko, Čínu, Japonsko, Afriku, Austráliu a Nový Zéland.

„Naši poslucháči oceňujú najmä profesionalitu redaktorov RSI a považujú ich za slovenských diplomatov v rozhlasovom éteri,“ zdôrazňuje šéf dramaturgička RSI Jozefína Mikleová. Sme takým malým Babylonom, pretože v redakcii pracujú nielen Slováci, ale aj cudzinci z Francúzska, Belgicka, Nového Zélandu, Rumunska, Ruska, Nemecka, Rakúska, Kuby a Španielska. Niektorí z nich už majú dokonca aj slovenské občianstvo.

Výroba reportáže o spracovaní ciroku v Báčskom Petrovci

Slovensko dnes

Ako prví sa prihovorili poslucháčom Radia Slovakia International redaktori Krajanskej redakcie v slovenskom jazyku. Stalo sa tak 4. januára 1993 po vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Prostredníctvom rozhlasových vĺn sme vstúpili do slovenských príbytkov po celom svete a spoločne sme odstraňovali umelo vytvorenú informačnú bariéru, ktorá dlhé desaťročia oddeľovala ľudí od ich pôvodnej domoviny. K tvorbe prvých relácií sme pristupovali s veľkým rešpektom. Uvedomovali sme si, že stojíme pri zrode novej formy komunikácie medzi Slovenskom a Slovákmi žijúcimi v zahraničí. V tom čase neexistoval internet ani sociálne siete, a tak bolo naše krátkovlnné vysielanie jediným mediálnym spojivom medzi nimi.

Stretnutie s folklórnym súborom Lučina z Clevelandu

Boli sme prekvapení obrovským ohlasom, ktorý sme vyvolali. Dostávali sme tisíce listov od našich poslucháčov. Vyjadrovali v nich obrovskú radosť, že mohli v rodnom jazyku počuť „hlas domova“. Listy prichádzali nielen z Európy, ale aj USA. V mnohých krajinách vznikali Kluby poslucháčov RSI.Kontaktovali nás priaznivci krátkych vĺn. QSL kartami si potvrdzovali príjem nášho vysielania a v redakcii sa striedali návštevy z Európy i zámoria.

S Milanom Škriniarom, hráčom futbalového klubu Inter Miláno

Spočiatku bolo naše vysielanie zdrojom informácií prevažne pre Slovákov, ktorí emigrovali, ako aj pre pracovníkov veľvyslanectiev, konzulátov či diplomatických zborov. Dnes už vysielame aj pre Slovákov študujúcich a pracujúcich v zahraničí. Počúvajú nás aj cudzinci. Študujú slovenský jazyk, alebo len chcú spoznať našu krajinu. Sme najoperatívnejšie elektronické médium a spájame Slovensko so slovenskými komunitami v zahraničí. Vďaka našim spravodajským blokom a jedinečným publicistickým príspevkom majú krajania 365 dní v roku kontakt so Slovenskom. Aj touto formou prispievame k upevňovaniu ich väzieb s našou krajinou.

Cesty za krajanmi

Ako jediné slovenské médium podrobne mapujeme krajanský život vo svete. Za dvadsaťpäť rokov sme odvysielali tisíce rozhovorov o slovenských spolkoch a ich podujatiach, úspechoch našich vedcov, umelcov, ale aj o vznikajúcich slovenských vzdelávacích centrách, folklórnych súboroch, divadlách, knižniciach. Navštívili sme slovenské komunity v okolitých európskych krajinách, v Škandinávii, Veľkej Británii, Írsku, USA, Argentíne, či Uruguaji. Je pre nás vzácne spoznávať prostredie, v ktorom krajania začínali svoj nový život, kde vychovávajú svoje deti a udržiavajú slovenského ducha. Či už odišli počas chlebovej alebo politickej emigrácie. Z mnohých náhodných respondentov sa stali naši priatelia a verní poslucháči.

S členmi folklórneho súboru Kolečko v Zürichu

Osudy mnohých Slovákov sú veľmi zaujímavé a niektoré z nich hodné filmového spracovania. Mnohí dosiahli vynikajúce úspechy. Majú prístup do Bieleho domu, radili prezidentom, šéfujú luxusným hotelom, vedú medzinárodné koncerny. Väčšiu časť života prežili v zahraničí, kde sa vďaka svojej šikovnosti a tvrdej práci stali uznávanými a slávnymi. Doma sa však o nich neraz málo hovorí. Aby sa s ich životom zoznámila aj slovenská verejnosť, pripravuje Krajanská redakcia RSI už šiesty rok pre slovenského poslucháča víkendovú rubriku „Slováci vo svete“ aj na Rádiu Regina. Teší nás, že táto rubrika patrí k obľúbeným a počúvaným rozhlasovým formátom aj u domácich poslucháčov.

 Redakčná korešpondencia

Dostávame ju naozaj z celého sveta. Keď sme pred dvadsiatimi piatimi rokmi začínali, pozorne sme prezerali každú pohľadnicu, každý list. Študovali sme farebné poštové známky, ako aj názvy miest na poštových pečiatkach. Tie miesta a krajiny sme potom hľadali na mape. Často sme sa čudovali, v akých krajinách a na akých odľahlých miestach Slováci žijú. Dnes dostávame najmä emailovú korešpondenciu. Stále nás vie prekvapiť, kde všade si poslucháči naladia naše vysielanie.

Keďže RSI obsiahne cez éter prakticky celú planétu, listy dostávame z Ruska, Ukrajiny, Indie, Izraela, Japonska, Indonézie, ostrova Réunion v Indickom oceáne, Maroka, Alžírska, Francúzska, Talianska, Nemecka, Brazílie, Argentíny, Peru, Chile a Filipín či susedného Česka. Tých krajín je, samozrejme, oveľa viac. Každý ohlas poslucháčov vnímame nielen ako povzbudenie, ale aj ako inšpiráciu.

Pravidelne počúvam vysielanie Slovenského rozhlasu pre Slovákov v zahraničí. Chcel by som sa poďakovať všetkým z Krajanskej redakcie RSI za ich dobrú prácu. Dúfam, že aj naďalej budú stvárňovať a zostavovať zaujímavé relácie o svojej vlasti ako doteraz,“ napísal nám Lutz Howe z nemeckého Treuenu.

Krajanská redakcia: Jozef Bohunický, Braňo Grman, Elena Seeber, Ingrid Slaninková, Martin Haraj

Vďaka vášmu vysielaniu sa dozvedáme my, čo dlhé roky žijeme v zahraničí, čo sa deje na našom Slovensku, píše nám Igor Svoboda z Kostariky. Za všetkých poslucháčov vyjadril to, čo sa objavuje a objavovalo v reakciách krajanov zo zahraničia pravidelne. Často bolo RSI jediným zdrojom informácií o Slovensku.

Význam nášho vysielania zdôrazňuje aj Božena Farhatová z Libanonu. „Myslím si, že keď žijete v cudzine, do určitej miery strácate kontakt so Slovenskom. Aj keď sa snažíte v rodine komunikovať po slovensky a stretávate sa s ľuďmi zo Slovenska. Ale keď sa denne dozvedáme z vášho vysielania správy z našej rodnej krajiny, je to niečo celkom iné. Je dôležité počuť nielen slovo, ale aj slovenskú hudbu. A to si veľmi ceníme.

Ako nás počúvať

Počas uplynulého roka RSI odvysielalo 8 760 hodín premiérového programu. Z vysielania na krátkych vlnách sa presunulo na satelit a internet. Svoj program šírime aj prostredníctvom vysielačov v USA, Nemecku, Rusku a Veľkej Británii. Počúvať program Rádia Slovakia International vo všetkých jazykových mutáciách možno i v Bratislave a okolí na FM frekvenciách 98,9 a 102,4 MHz. S poslucháčmi komunikujeme aj cez sociálne siete. Vysielaný program na nich podporujeme fotografiami a videami.

Satelit ASTRA 3B
Pozícia: 23,5° východne
Frekvencia: 2 363 MHz
Polarizácia: vertikálna
Modulácia: 8PSK
FEC: 3/4
Symbolová rýchlosť: 29 500 kS/s
Krátke vlny: 5 850 kHz
(aktualizácia časov na www.wrmi.net)
Internet: http://skrsi.rtvs.sk
Mobilná aplikácia: iRADIO RTVS

Ingrid Slaninková
Ingrid.slaninkov@rtvs.sk