Svetová premiéra Svetového kalendára

Svetová premiéra Slovenského svetového kalendára sa konala na 61. medzinárodnom veľtrhu kníh v Belehrade, v utorok 25. októbra 2016.

Veľtrh bol otvorený  je od 23. – 30. októbra 2016 a slávnostne ho otvoril predseda Matice srbskej a spisovateľ Dragan Stanić. Sviatok knihy návštevníkom ponúkol najnovšie tituly 450. vystavovateľov, z čoho bolo 40 zahraničných. Čestným hosťom bla krajina Irán.

V utorok 25. októbra slovenské knihy predstavilo Slovenské vydavateľské centrum. Boli to knihy, ktoré vyšli vlani na sklonku roka a neboli na minuloročnom veľtrhu, tiež knihy, ktoré vyšli tohto roku, ako sú monografia Jána Makana, Súpisné listiny Petrovca Jaroslava Miklovica, Detstvo našich predkov Kataríny Mosnákovej-Bagľašovej a i. Ako hovorí riaditeľ Slovenského vydavateľského centra Vladimír Valentík, najzastúpenejšou spisovateľkou na stánku SVC na tomto veľtrhu bola Viera Benková. Boli to jej Dvojrozhovory s Etelou Farkašovou, zbierka básní Studňa a voda a najnovšia kniha – autobiografická próza Päť ročných období, ktorá vyšla práve k tomuto veľtrhu, povedal V. Valentík.

Pri tejto príležitosti odovzdali autorské výtlačky Kataríne Mosnákovej-Bagľašovej, autorke knihy Detstvo našich predkov.

Hostia Slovenského vydavateľského centra boli spisovatelia zo Slovenska Zuzana Kuglerová, Ján Tazberík a Ondrej Kalamár, ktorí sem prišli so svojimi najnovšími básnickými zbierkami a zveličili ponuku slovenských titulov na 61. veľtrhu kníh v Belehrade.

Svetová premiéra na knižnom veľtrhu v Belehrade

Veľké prekvapenie na stánku SVC bol Slovenský svetový kalendár – ročenka o Slovákoch žijúcich v zahraničí, ktorého prvé číslo vyšlo len prednedávnom a oficiálnej prezentácie sa dočkal na Stálej konferencii Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, v piatok 28. októbra v Bratislave.

Tento záznam bol publikovaný v Aktuality . Uložiť odkaz do záložiek.