Hodnoty čabianskych Slovákov uznané širokou verejnosťou

Hajnalka Krajcsovicsová

konateľka Čabianskej organizácie Slovákov

regionálna vedúca Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku

V čabianskom šírom poli, slovenskej komunite, sa podarilo to, čo máloktorej krajanskej pospolite. Stalo sa to vďaka osobám, ktoré so svojou viacdesaťročnou nepretržitou pevnou prácou; postojom z pozadia viesť slovenskú aktivitu a držať spolu komunitu; a napokon nebáť sa zaviesť ďalšiu generáciu do krvného obehu krajanského života do každého poľa až zastupiteľstvám. A tak nepretržitosť slovenskej bytosti v Békešskej Čabe a možno aj budúcnosť budú zaručené  – ak štafetu preberú a vykonajú podľa novodobých zvykov a očakávaní, prebudením nových príslušníkov mládeže ako aj ak nezabudnú na fundament celej krajanskej komunity a ich príslušníkov.

Tento rok nám znamenal veľa, krutá pandémia a napokon nové spoločenské bariéry nás silnejšie motivovali, aby naša svetochýrnymi dejinami disponujúca slovenská komunita svoje vybojované miesto udržala. A podarilo sa! Akože sa podarilo?

Ak ste na spoločenskej sieti facebook, môžete sledovať skoro každodenné správy s fotkami, ako vykonávame svoju činnosť. Je to v prospech zviditeľnenia a udržania komunity. Čabianska organizácia Slovákov pokladá za prvoradú všetko, čo sa týka čabianskej slovenskej komunity v celku.

Ako druhé, sme hľadali možnosti, ako sa dostať hlbšie do úradného a spoločenského, resp. odborného diania. A našli sme cestu. Úradom, odborným inštitúciám, ako aj firmám a turistom sme vyšli v ústrety v rôznych formách. Ohľadom prospešnosti z nich za jedné najvýznamnejšie pokladáme, že župné sídlo Békešská Čaba z našich projektov, akcií a produktov spracovala do svojho turistického plánu roka 2022 – 2026 napríklad aj náš Národnostný festival v pokoji a mieri, ako aj s nami znovuoživený zvyk – tradičné dolnozemské halušky, ktoré sme aj kurzami zaviedli späť do súčasnej kuchyne mladých rodín. A pritom naše kontakty sa posilnili odborníkmi, spolkami. Taký je napríklad Haluškový dom v chotári Čaby, ako aj miestnohistorická Harruckernová cesta, kde naše hudobné telesá pravidelne zahrajú skupinám. Obe sú aj z turistického hľadiska významné.

Dolnozemské halušky

1 kg múky, 6 celých vajec, 1 lyžica soli, 2 dl vody

Z ingrediencií spracujeme cesto, ktoré pokrájame na pásiky. Potom ich uvaríme alebo necháme sušiť na vechti a potom odložíme na suché miesto (najlepšie v plátenom vrecku). Na Dolnej zemi je zvykom po dochutení nechať cestoviny trošku v rúre zapiecť (zapíriť).

 

Naše kultúrne telesá okrem vystúpení držali interaktívne detské herne napr. na Veľkú noc v Dome slovenskej kultúry, v rámci ktorej naše výšivkárky robili s deťmi a rodičmi tradičné výzdoby a korbáče. Ale nechýbali ani mimoriadne hodiny v miestnych škôlkach a školách, aby oboznámili deti s tradičnými hudobnými nástrojmi a našimi melódiami. Kým naši seniori skvelo sa pustili do seriálu projektu našej organizácie generácie spolu, v rámci ktorej ročne štyrikrát vystupujú k významnému dňu, žiaci slovenskej školy nižšieho stupňa s našimi seniormi sa spolu zabávali v dielni. Celé rodiny sa zapájali.

September znamenal pre našu pospolitosť výnimočnosť. Výnimočnosť z toho ohľadu, že sa potvrdila zviditeľnosť našej práce aj mimo začlenenia našich aktivít do odborných plánov a prác. Jeden týždeň jednu kolegyňu internetový mediálny portál vybral za osobu týždňa a o týždeň kolektív slovenskej samosprávy Valné zhromaždenie župného mesta Békešská Čaba vyznamenal svojou cenou.

Teda sme hrdí, že okrem udržania slovenskej komunity a ich hodnôt, naše hodnoty sa dostali aj do povedomia širšej spoločnosti.