O slovenské dedičstvo vo Francúzsku je postarané

V mestečku DARNEY 88 260, ležiacom vo Vogézach, v historickom zámku kultúrnej pamiatky CHATEAU DE DARNEY, existuje už od roku 1938 jediné vojenskohistorické ČeskoSlovenské múzeum vo Francúzsku. S veľkou láskou sa o múzeum stará, celých 79 rokov až dodnes, bývalý francúzsky partizán, konzervátor a riaditeľ, vyše 90-ročný, monsieur A. Poirot. Prehliadka múzea sa začína na 2. poschodí Československou výstavou dokumentov a fotografií z obdobia 1. svetovej vojny, vzniku 1. ČSR a z obdobia ČSSR. Žiaľ, väčšina ľudí v zahraničí dodnes ešte ignoruje rozdiely medzi slovenskou a českou národnosťou, kultúrou a jazykom. Preto vznikol podnet na exkluzívne slovenskú sekciu stálej výstavy s názvom VITAJTE NA SLOVENSKU, ktorá predstavuje viac ako 1000 artefaktov od histórie až po súčasnosť. Slovenská expozícia bola slávnostne otvorená dňa 27. júna 2015.

Jediné Česko-Slovenské múzeum vo Francúzsku na zámku v Darney

Založenie tohto múzea súvisí s historickými udalosťami, ktoré sa hlboko dotýkajú našich národných dejín, a to založenia prvej Československej republiky 30. júna 1918. V tomto zámku sa vtedy odohralo medzinárodné stretnutie, na ktorom generálmajor francúzskeho a prvý generál slovenského letectva Milan Rastislav Štefánik ako prvý predstavil francúzskemu prezidentovi Henri Poincarému nášho budúceho prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka a prvého ministra Edvarda Beneša, ktorí sem priniesli novú zástavu Československej republiky a armády, ako jeden zo základných bodov československej štátnosti a konštitúcie. Bola to práve francúzska vláda, ktorá odtiaľto ako prvá vyhlásila vtedy svetu existenciu 1. ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKY.

Zakladateľmi a kurátormi tejto novej slovenskej expozície sú manželia Viera a Honorè D’Agostini z Marange. Ich štyridsaťročná kultúrna činnosť na zviditeľňovaní Slovenska, desaťročný plán realizácie slovenskej sekcie v tomto múzeu, zanietená snaha o zachovanie kultúrneho dedičstva, ochrany pamiatok, húževnatá zberateľská činnosť, ako aj priateľské kontakty s krajanmi žijúcimi vo svete, vykryštalizovali do zriadenia, otvorenia a sprístupnenia čisto slovenských priestorov v tomto jedinečnom Česko-Slovenskom múzeu. Tento projekt sa im podarilo uskutočniť vďaka ich dlhoročnej spolupráci, pochopeniu a podpore zo strany miestnych inštitúcií Obecného a Farského úradu, riaditeľa a dlhoročného dobrovoľného konzervátora a riaditeľa tohto múzea pána A. Poirota a neposledne aj záštite našich zastupiteľských úradov SA a SI v Paríži, s morálnou podporou veľvyslanca SR v Paríži J. E. Mareka Eštoka, ako aj s minimálnym finančným príspevkom od ÚSŽZ z Bratislavy.

Predstavitelia Diplomatického zboru SR z Paríža a francúzskych štátnych orgánov na oslave v múzeu v júni 2016 a 2017

Základy slovenskej sekcie, na výzvu kurátorky, akad. maliarky Viery Pridalovej D’Agostini – reštaurátorky, aranžérky, cestovateľky, dobrovoľnej kultúrnej pracovníčky pri Honorárnom konzuláte SR v Nancy a kurátorky mnohých slovenských výstav vo svete – položili rodáci, Slováci žijúci v zahraničí, konkrétne vo Francúzsku, Taliansku, Rumunsku, Česku, Luxemburgu, Švédsku a Kanade, keď ochotne, dobrovoľne z patriotizmu a bez nároku na akúkoľvek finančnú odmenu darovali do múzea svoje vlastné umelecké diela alebo tradičné originálne slovenské ľudovo-umelecko-historické predmety. V priebehu 2 rokov sa zbierka rýchlo rozrástla a svojimi darmi začali do nej dobrovoľne prispievať aj mnohí Slováci zo Slovenska. Táto štedrosť a zanietenosť za správnu a dobrú vec: ZACHOVAŤ NÁRODNÉ DEDIČSTVO SLOVÁKOV, a to aj za hranicami našej vlasti, nás priam nadchla a dojala. Je prejavom typickej slovanskej dobrosrdečnosti, spolupatričnosti, ochoty nezištne pomôcť alebo len tak potešiť druhého človeka. Tieto vlastnosti sú u nás Slovanov hlboko zakorenené po tisícky rokov a sú našou charakteristickou črtou povahy. A tak vďaka všetkým dobrovoľným darcom, Slovákom zo sveta aj zo Slovenska, máme v súčasnosti zaplnených už 8 miestností vyše 1000 kusmi slovenských artefaktov venovaných: histórii, folklóru, tradíciám, umeniu, remeslu, vede a technike a knižnici.

SLOVENSKÁ IZBA obsahuje 8 miestností, ktoré sú rozdelené podľa vývoja – od histórie: 5-tisíc rokov pred naším letopočtom až po súčasnosť. Prehliadka pozostáva z nasledujúcich sekcií:

HISTÓRIA je odborne zachytená na 4 paneloch, ktoré vyrobili riaditeľka SNM Ľudovíta Štúra v Modre pani PhDr. Viera Jančovičová a Bronislava Skalová z turistickej kancelárie Info Malé Karpaty. Na paneloch sú zobrazené dejiny, pamätihodnosti, umelecké remeslo a mesto Modra s Vínnou cestou. Medzi najstaršie a najvzácnejšie exponáty patria kópie 8 keltských zlatých a strieborných mincí – Biatekov a Nonosov – z roku 57 pred naším letopočtom, ktoré nám do múzea láskavo daroval Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave. (Tímu archeológov z MUOP, pod vedením medzinárodne uznávanej archeologičky PhDr. Margaréty Musilovej, sa podarilo odkryť vzácny nález zlatých mincí a muriva rímskych stavieb s dlažbou, tzv. Zlatý poklad z rímskeho obdobia, počas archeologického výskumu na mieste bývalej jazdiarne NKP Bratislavského hradu. Tento nález posúva slovenské dejiny do Keltského obdobia, čo sa môžu dozvedieť všetci zahraniční návštevníci tohto múzea.) Ďalej sem patria rôzne ukážky zo života našich predkov, životopisy starých rodičov, literárne a historické dielo generála slovenského letectva Ing. Michala Pridalu a jeho osobné záznamy, články a reálie o priebehu 2. svetovej vojny na Slovensku alebo historické materiály o Slovenskom národnom povstaní.

Folklór a tradície sú zastúpené množstvom dobových kostýmov, národných krojov, kožených doplnkov odevov, výšiviek, ľudových výrobkov z rôznych materiálov, vrátane voskových či kulinárnych. Nachádzajú sa tu mnohé nástroje, ozdoby, šperky, modranská keramika od známej keramičky Zlatice Ďureje, či iných majstrov. Nechýbajú tu ani predmety každodennej potreby, čepce, krbce, detviansky opasok, krištáľový pohár či sklenené Murano šperky z benátskeho skla od dizajnérky Lucie Kubicovej Torchio z Talianska. Keďže z histórie vieme, že niektoré techniky, napr. sklárstvo, majolika, keramikárstvo, výšivkárstvo, drotárstvo atď. sa šírili do sveta od našich slovanských predkov z Veľkej Moravy, o to viac nás teší, že mnohí naši súčasní slovenskí umelci pokračujú v týchto tisícročných tradíciách, inšpirujú sa nimi, inovujú ich a aplikujú do svojej modernej tvorby.

Sekciu umenia – Krásne umenie / BEAUX ARTS dokumentujeme v dielach z histórie ukážkami reštaurátorskej a ochranárskej práce akad. maliarky Márie Spoločníkovej z Košíc, priekopníčky reštaurátorstva na Slovensku a odborníčky na obdobia gotiky a renesancie. Ďalej dielami autorov z impresionizmu, depresionizmu (z obdobia socializmu), ako i ukážkami diel nášho najpoprednejšieho umelca, zakladateľa dizajnu Rudolfa Filu, ktorý pôsobil aj ako profesor na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, na oddelení aranžérstva-výstavníctva. (Mimochodom, otvorenie tejto bohatej a odbornej výstavy je práve venované jeho pocte pri výročí jeho úmrtia.) Súčasné umenie prechádza od tvorby ceruzkových kresieb umelca Miroslava Matuščína až po slávnych grafikov A. Brunovského, J. Gažoviča, L. Kellenbergera, V. Filovej-Ronaiovej. Sú tu aj rôzne založené grafické listy a knižné ilustrácie od Maje Dusíkovej žijúcej vo Florencii. Dominantou sály je prekrásne grafické dielo – akvatinta od Franka Jalšovského, jedného z 10 najlepších svetových žijúcich grafikov. Medzi sochárskymi dielami možno obdivovať ojedinelú tvorbu z karlovarského porcelánu sochárky Daniely Šutekovej-Kosovej z Prahy, až po unikátne sklenené objekty od najslávnejšieho slovenského sklára vo svete majstra Jána Zoričáka (po francúzsky a vo svete známeho ako Yan Zoritchak), ktorý ako zanietený národovec bol jedným z prvých štedrých darcov do tohto múzea, a teda najväčším príkladom pre ostatných. Nechýbajú ani iné zaujímavosti, ako napr. jedinečný obraz od Lucie Kubicovej s prírodným drahokamom zachyteným do paličkovanej zlatej „pavučiny“ a doplnený zlatou fóliou alebo novovyvinutý Monopinakoskript, t. j. unikátny obrazový manuskript od V. D’Agostini alebo raritná Kuchárska kniha pre nevidiacich a slabozrakých, prvá svojho druhu na svete, ktorá vyšla v synchrónnej tlači Braillovho písma spolu s čiernou tlačou v limitovanej sérii. Knihu ideovo vymyslela a výtvarne spracovala do haptických ilustrácií znakov pre nevidiacich Eva Mária Trajterová z Bratislavy a vytlačili na špeciálnych fóliách v Slovenskej knižnici pre nevidiacich v Levoči.

Vedu zastupujú fyzikálne výskumy nových amorfných materiálov (skiel) PhDr. Emílie Illekovej z Bratislavy, ktorá v tejto veľmi úzkej špecializácii na svete spolupracovala dlhé roky s Akadémiou vied v Nancy. Do vedeckej sekcie sú zaradené tiež úradné doklady potrebné k uzavretiu sobáša jednej Slovenky s cudzím štátnym príslušníkom, konkrétne s občanom Francúzska, na území Slovenska v 70-tych rokoch, čo bolo vtedy hotovým umením alebo vedou dokázať vybaviť! Dnes sa na toto obdobie (komunizmu) dívame ako na veľmi vzdialené, pripomínajúce doslova „hlboký stredovek“.

Ďalej tu máme ako ukážky techniky pohľad do reštaurátorskeho ateliéru akad. maliarky a reštaurátorky V. Pridalovej D‘Agostini. Jej VŠ diplom s podrobným CV overený na Sorbone v Paríži, fotografické dokumentácie jej záchranárskej, konzervačnej, reštaurátorskej, vedeckej, ako i umeleckej činnosti, rôzne materiály, pomôcky, inštrumenty, študijný materiál, Röntgenove snímky obrazov s premaľbami, pigmenty, farby, laky, lepy a rôzne iné chemikálie, skriptá, súkromné poznámky či zoznam odbornej literatúry v podobe osobného bibliografického odborného zoznamu ,,recherche“ z poslednej tretiny 20. storočia, teda z čias pred-počítačovej doby, keď ešte neexistoval GOOGLE a WIKIPEDIA.

Knižnica obsahuje viac ako 300 umelecko-historických publikácií, kníh, časopisov, novín, z politiky, náboženstva, vedy a techniky až po beletriu, ale aj preklady našich autorov do francúzštiny, príručky, slovníky, noty, turistické informačné leporelá, mapy, kalendáre a podobne. Sú tu zaznamenaní aj všetci darcovia a darovacie listiny, inventár a sprievodný katalóg pre návštevníkov. Mnohé fotografie desiatky fotografov ako M. Martinčeka alebo reportéra a fotografa Paula Stachu z Kanady zobrazujú prírodné krásy Slovenska, dokumentujú ľudovú a meštiansku architektúru, umelecko-historické pamiatky, tradície atď…

Expozícia je bohato doplnená 32 panelmi s popismi a obrázkami, ktoré taktiež vyhotovila kurátorka Slovenskej expozície V. D’Agosti-ni. Nechýba ani množstvo propagačného materiálu, ktorý určite osloví každého návštevníka.

Posledným príspevkom, ktorý pribudol do stálej expozície, je dvojica figurín PREZIDENTSKEJ STRÁŽE slovenského a českého vojaka v slávnostných uniformách. Panely s figurínami sú vyrobené z dreva v životnej veľkosti, s realistickou maľbou od autorky Viery D‘Agostini – a hrdo strážia toto naše jediné Česko-Slovenské múzeum.

Každoročne poslednú júnovú sobotu sa v Darney oslavuje založenie 1. Československej republiky za účasti francúzskych, slovenských a českých štátnych predstaviteľov. Ale na budúci rok 30. júna 2018 tu budú obrovské oslavy a slovenské umelecké trhy pri príležitosti 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny a 100. výročia založenia SR, za prítomnosti 3 prezidentov: francúzskeho, slovenského a českého. Pri mohyle a pamätníku za mestom sa odohrajú vojenské oslavy 3 armád, francúzskych, českých a slovenských legionárov, nebudú chýbať rôzne medzinárodné kluby na evokáciu historických vojsk a bitiek, delegácia zo Slavkova, ČR, a z družobného mesta Humenného, SR, a veľa iných dôležitých osobností, ako aj tisícky návštevníkov z rôznych štátov Európy.

Veľvyslanec SR v Paríži J. E. Marek Eštok, kurátorka Slovenskej expozície akad. mal. Viera D’Agostini a starosta obce Darney M. Yves Desvernes na júnových oslavách v múzeu r. 2017

Môžete sa k nám pridať aj Vy a prísť na oslavu do Darney!

Revízia: Lucia Kubicová

Viera D’Agostini,

96, rue de la République

57535 Marange Silvange –

Moselle (57) – Metz – Lorraine

France

Téléphone : +33 387 804713

honore.d_agostini@club.fr

http://www.atelierdagostini.com/

 

DODATOK

 

Pozrite si, prosím, aj videá z Múzea v Darney, ako i 5 výstav vo Francúzsku z roku 2013, ktoré boli venované 20. výročiu vzniku samostatnej SR, 1150. výročiu príchodu Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a mestu Košice ako európskemu hlavnému mestu kultúry v roku 2013: Darney+5 EXPOSITIONS SLOVAQUES

https://www.youtube.com/channel/UCM10aMjVhySmFLnayjPk3Qg-

 

  1. Fotografická výstava v Metz MOLNÁROVE SLOVENSKO

https://www.youtube.com/watch?v=34vwihnZ4Q0LA SLOVAQUIE DE MOLNAR

  1. Veľká umelecká výstava 27 umelcov zo 7 štátov: KRÁSA – JEDINEČNOSŤ – TRADÍCIA SLOVÁKOV v Maiziéres les Metz

https://www.youtube.com/watch?v=dziSd4oU6S0BEAUTE-UNIQUE-TRADITION SLOVAQUE 

  1. SLOVENSKO V PORTRÉTOCH V. DAGOSTINI v Heillecourt https://www.youtube.com/watch?v=BIW11Ew43jMLES PORTRAITS DE VIERA D’AGOSTINI
  2. VEĽKÁ MEDZINÁRODNÁ RECEPCIA – radnica / MAIRIE de NANÇY

https://www.youtube.com/watch?v=joSJkfnL054UNE GRANDE RÉCEPTION

  1. 100 OBRAZOV VIERY DAGOSTINI v Chateau de Madame Graffigny, Villers les Nançy https://www.youtube.com/watch?v=6QFMReiKnXs100 TABLEAUX DE VIERA DAGOSTINI