Povedali o kalendári (2018) – Mojmír Benža

Mojmír Benža

Keď som svojho času zachytil informáciu, či skôr informačný šum, že sa chystá vydanie Svetového slovenského kalendára, nevenoval som tomu zvlášť veľkú pozornosť. Pomyslel som si – zasa jeden dobrý nápad, ktorý sa nedotiahne do konca. O to väčšiu radosť som mal, keď som koncom roku 2016 držal v rukách jeden z jeho výtlačkov. Mal pekný vzhľad, ale mňa viac zaujímal jeho obsah. Bol som veľmi zvedavý, s akým obsahom kalendár prichádza. A obsah bol viac ako zaujímavý. Priniesol pestrú paletu informácií o Slovákoch z takmer celého sveta.

Možno si niekto položí otázku: – je v dobe internetu a globálnych sociálnych sietí potreba vydávať takúto publikáciu? Moja odpoveď je jednoznačná: – Má to význam! V prvom rade, veľa informácií z internetu veľmi často končí po stlačení klávesy delete vo virtuálnom odpadkovom koši a tým sa nenávratne stratí. Neviem, či vôbec existuje jedno veľké úložisko informácií o Slovákoch v zahraničí, ktoré by bolo verejne dostupné. Tlačená publikácia takmer naveky zostáva, možno sa ku nej takmer neobmedzene vrátiť, hoci aj jej fyzickú existenciu ohrozuje kvalita papiera, tlače i ovzdušia.

Existuje podľa mňa ešte jeden dôvod, pre ktorý má význam vydávať takúto publikáciu. Pomáha to uchovávať jazyk, náš slovenský jazyk a navyše v kultivovanej podobe. Nielen v generáciách, ktoré sa narodili pred niekoľkými storočiami už v zahraničí, ale aj v prostredí tých, ktorí do zahraničia odišli či odchádzajú len v posledných rokoch. Slovák by sa mal so Slovákom na celom svete dorozumieť najmä prostredníctvom slovenského jazyka.

Úprimne, z celého srdca, želám redakcii kalendára vytrvalosť v ich úsilí a také spoločenské i finančné podmienky, aby vydávanie kalendára bola pre nich radosť a potešenie. Aby ešte ich detné deti vždy, keď budú niekedy v ďalekej budúcnosti držať v rukách Slovenský svetový kalendár na aktuálny rok, si povedali: – Bolo to veľmi dobré rozhodnutie našich predkov.

Tento záznam bol publikovaný v Recenzie . Uložiť odkaz do záložiek.