Dovolenka na Slovensku – dobrý nápad

Slovensko má bohatú históriu, ktorú dokumentuje viac ako 180 hradov po celej krajine. Na Oravskom hrade môžete prehliadku spojiť s plavbou na plti po rieke Orava, na majestátnom Trenčianskom hrade nájdete studňu lásky. Medzi najromantickejšie hrady Európy patrí Bojnický zámok s populárnym medzinárodným festivalom strašidiel alebo nočnými prehliadkami počas leta. Na Spišskom hrade, zapísanom v zozname UNESCO, spoznáte, ako vyzerala stredoveká kuchyňa a čo sa v nej varilo. Najmä v lete sa takmer každý víkend na hradoch konajú zaujímavé podujatia, ukážky stredovekého života, remesiel, rytierske hry či rôzne zvyklosti regiónov.

Spišský hrad

Na Slovensku máme viac ako tisícdvesto minerálnych prameňov. Mnohé sa využívajú na liečenie v kúpeľoch, tie termálne aj na celoročné kúpanie v aquaparkoch. Nájdete ich v Bešeňovej, Oraviciach, Vyhniach, Senci či na Zemplínskej Šírave. Popradský AquaCity sa pýši titulom Najlepšie ekologické stredisko na svete. Deti sa vyšantia na toboganoch a v detských bazénoch, v Poprade a Liptovskom Mikuláši aj so slanou vodou. Ak potrebujete posilniť svoje zdravie, vyberte si napríklad termálne kúpalisko Podhájska. Slovenské „Mŕtve more“ uzdravilo už tisícky ľudí. Zdravotné účinky liečivých vôd môžete vyskúšať vo viac ako 20 špičkových liečebných kúpeľoch.

Ak ste fanúšikom turistiky a cykloturistiky, vyberte sa na Slovensku do prírody. Čaká na vás viac ako 14 000 kilometrov značených turistických aj cyklistických trás rôznej náročnosti. Pri túrach alebo prechádzaní lesmi môžete zazrieť viacero divoko žijúcich zvierat, ako srny, jelene, vlky, medvede, kamzíky. Panenskú prírodu objavíte v mnohých slovenských regiónoch ako Liptov, Vysoké Tatry, Orava, Pieniny či Slovenský raj. Vo Vysokých Tatrách vás prekvapia okrem skialpinistických a vysokohorských trás aj bezbariérové chodníky. Ocenila ich aj anglická kráľovná Alžbeta II.

Na Slovensku je mnoho minerálnych prameňov, ktoré sa využívajú na liečenie v kúpeľoch, tie termálne aj na kúpanie v aquaparkoch, ako je to v Bešeňovej (zdroj: Foto Grafon)

Na Slovensku si na svoje prídu aj milovníci dobrého vína a kvalitnej gastronómie. Slovenskí vinári patria k svetovej špičke a ich vína môžete ochutnať na niektorej z ôsmich vínnych ciest. Slovenská gastronómia využíva tradičnú kuchyňu a umne sa inšpiruje najnovšími trendmi. Nájdete v nej typické halušky s bryndzou, ale aj vynikajúcu divinu. Na jeseň si môžete dopriať gurmánske husacie a kačacie hody či ochutnať zabíjačkové špeciality. Nevynechajte ani miestne dobroty ako bratislavské rožky, skalický trdelník, škvarkové pagáče či celú škálu syrov a zážitok je dokonalý.

Vitajte na Slovensku. V bezpečnej krajine v srdci Európy.

Viac tipov na dovolenku na Slovensku nájdete na www.slovakia.travel

Zuzana Onuferová
Slovenská agentúra pre cestovný ruch