Folklórny súbor Naša fajta zo Storožnice

Folklórny súbor Naša fajta je mladý súbor, ktorý vznikol v roku 2017 v dedinke Storožnica na Zakarpatsku, v Ukrajine. Je to dedinka, ktorú od Slovenska delí iba rieka Už, a kde asi v každej rodine sú slovenské korene.

Zo začiatku bol FS Naša fajta iba tanečný krúžok pre deti z obecnej školy. Časom sa to začalo rozvíjať, a tak o 2-3 roky sme už mali okolo 50 tanečníkov, ktorí zbožňujú slovenský folklór. Zakladateľkou a vedúcou súboru je Miroslava Ograzanská, ktorá v rodnej dedinke chcela zachovať a rozvíjať slovenský folklór, čo sa jej aj podarilo. Dlho sa rozmýšľalo nad názvom súboru. Chcelo sa tomu dať nejaký zmysel. A keď sa jednej chladnej jesene k tanečníkom deťom pripojili aj rodičia, tak názov vznikol sam od seba. Pripojili sa na skúškach i krstní rodičia, bratia, sestry, príbuzní a susedia mladých tanečníkov, a tak sa zrodila veľká tancujúca rodina – fajta (pretože „fajta“ v nárečí znamená rodina).

Vo folklórnom súbore tancujú deti a mládež vo veku od 4 do 17 rokov. Sú rozdelení do troch skupín: 4 – 6 rokov, 7 – 9 rokov, 10 – 17 rokov. Funguje tiež skupina seniorov FS Naša fajta, kde sú účastníci vo veku nad 30 rokov. Počas 12-ročnej histórie sa na pódiách vystriedali už dve generácie. V súčasnosti máme okolo 70 tanečníkov. Repertoár súboru je založený na folklóre zo Slovenska (hlavne z oblasti Zemplína), ale aj na folklóre zo všetkých regiónov Ukrajiny.

Súbor podáva na javisku kvalitný výkon, keďže má nielen dobrú tanečnú prípravu, ale aj krásne kroje. Mali sme dosť problémov, keďže financovanie folklóru na Ukrajine nie je žiadne. Ale milovníci Slovenska sa nevzdali a vyhotovili sme si kroje sami. Šili sme v noci, v pauzičke medzi vystúpeniami, ručne vyšívali mamky, babky, ale aj deti, a dokonca aj chlapci. Spoločnými silami sme si vyhotovili 95 krojov z oblasti Zemplína a Šariša, ktoré nám dodnes pomáhajú tešiť divákov.

FS Naša fajta sa zúčastnil na mnohých festivaloch, súťažiach a slávnostiach. V minulom roku sme mali 87 vystúpení, fakticky počas všetkých vikendov. No pre nás to nie je práca – proste veľká láska a oddanosť slovenským koreňom.

Za posledných päť rokov sme trikrát boli víťazmi celoštátnej súťaže: zvíťazil tam práve slovenský folklór.

FS Naša fajta je účastníkom asi všetkých festivalov na Zakarpatsku, kde žije slovenská menšina. Sú to: Strieborná štrievička, Applefest, Dobronská paprika, Jesenný jarmok, Slovenská veselica, Slovenská ruža, Dni slovenskej kultúry v Užhorode. Tiež medzinárodné festivaly: Beauty around me, Festivalový maratón, Padiun-dance, Sakurafest a mnoho ďalších.

FS Naša fajta je tiež organizátorom mnohých podujatí v rodnej dedine. Už 6 rokov organizuje Fašiangový ples v Dome kultúry, taktiež veľkonočné a vianočné posedenia, večery, debaty – kde sa dá nie iba porozprávať, ale aj vyhotoviť krásne dekorácie k prichádzajúcim sviatkom. Slávime spolu Deň Valentína, Medzinárodný deň žien, Deň smiechu, Deň mládeže, Medzinárodný deň detí, Deň rodiny a mnoho ďalších, stále v sprievode muziky, zábavy, hier a hlavne tanca.

Deň tanca v Užhorode

FS Naša fajta cestuje aj do zahraničia, na festivaly: Praha – srdce národov (Česko), Medzinárodný folklórny Čerpotok v Rumusku, Dedovizeň (Slovensko), Najmilší koncert roka, Medzinarodné dni Slovákov v Košiciach, Pamätný deň zahraničných Slovákov v Bratislave, Detský folklórny festival v Dulovciach atď.

Dulovce 2019

V decembri 2018 nás oslovili, že potrebujú slovenský folklórny súbor na karneval do ďalekej Afriky. Tak sme absolvovali aj 24-hodinovú cestu lietadlom a stretli sme sa s 38 súbormi z rôznych krajín sveta; napr. Etiópia, Tanzánia, Kolumbia, Turecko, Senegal, Amerika, Kanada, Indonézia, Mexiko, Brazília a i. Bola skvelá atmosféra, získali sme nových priateľov a zažili Silvestra 2019 vedľa Atlantického oceánu v Nigérii. Slováci sa môžu úprimne tešiť –ich folklór milujú aj na druhej strane sveta.

Karnaval v Nigérii 2018

 

Darinka Habor-Ograzanská