Povedali o kalendári (2018) – Rezníkovci

Slovenský svetový kalendár na rok 2017 bol pre mňa jedným z najpríjemnejších prekvapení na vlaňajšom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave. Hoci v danej problematike nie som celkom laik, veď som kedysi viac rokov pracoval v Matici slovenskej v Martine, aj tak som žasol, kde všade nás – Slovákov – roztrúsil vietor života. Prakticky po celom svete a všade sme sa ujali ako zdravé ľudské semeno. Na druhej strane som pocítil aj troška trpkosti na jazyku, keď som si uvedomil, že mnohých našich krajanov do sveta vyhnali aj sociálne alebo politické príčiny. Kalendár sa nesie v znamení sloganu Lepšie poznajúc seba, ľahšie sa zachováme. Čo keby ste ho v blízkej budúcnosti troška inovovali na: Lepšie poznajúc seba, ľahšie sa presadíme.

Mgr. Jaroslav Rezník,
spisovateľ, čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov

 

Som rád, že na Knižnom veľtrhu Bibliotéka 2016 v Bratislave som sa mohol zoznámiť a osobne spoznať s viacerými slovenskými krajanmi, medzi nimi aj s Vladimírom Valentíkom z Báčskeho Petrovca. Stalo sa tak prostredníctvom pozoruhodnej publikácie – Slovenského svetového kalendára 2017, ktorý venoval Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR). Keď som sa po návrate na pracovisko bližšie zoznámil s jej obsahom, bolo mi jasné, že máme statočnú slovenskú povinnosť upozorniť na tento kultúrny akt aj širšiu slovenskú verejnosť. Stalo sa. Viaceré médiá potom postupne prevzali túto našu agentúrnu informáciu. Ako Slovák som rád, že dynamická krv a vynaliezavosť našich krajanov vo svete nám prináša kultúrne úspechy i materiálne pôžitky. A často nám otvára aj také dvere vo svete, na ktoré občas váhame zaklopať. Ako dlhoročný generálny riaditeľ tlačovej agentúry a v súčasnosti generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) viem to posúdiť. Prajem Vám, aby sa Slovenský svetový kalendár 2018 vydaril obsahovo i graficky tak dobre, ako tento.

PhDr. Jaroslav Rezník,
generálny riaditeľ RTVS

 

Ak je to ten ujo, čo nás odfotil na knižnom veľtrhu, tak ho nechávam srdečne pozdravovať. A odkazujem mu, že tá fotografia je veľmi vydarená. Môj dedko, či vlastne starý otec, lebo slovo dedko nemá veľmi rád, ju má pekne v rámiku položenú na nočnom stolíku. A babka Mária – tej slovo babka neprekáža, keď ráno vstane, pozrie sa na tú fotku, usmeje sa a povie: „Aha, moji traja Jarkovia sú už hore! Ako to, že ma vždy predbehnú?“ A ak tá fotografia vyjde v budúcom kalendári, rád ju ukážem spolužiakom a možno aj pani učiteľke.

Jarko Rezník,
10-ročný žiak 5. ročníka Základnej školy v Bratislave na Pekníkovej ulici,
syn a vnuk predchádzajúcich

Rezníkovci: (zľava) Mgr. Jaroslav Rezník, spisovateľ, PhDr. Jaroslav Rezník,
generálny riaditeľ RTVS a Jaroslav Rezník, žiak 5. ročníka základnej školy

Tento záznam bol publikovaný v Recenzie . Uložiť odkaz do záložiek.