Detský folklórny súbor Sovička

Detský folklórny súbor Sovička bol založený v marci 2014 v Londýne ako prvý detský folklórny súbor vo Veľkej Británii. Zakladateľkami súboru boli tri Slovenky: Katarína O‘Connor, Sylvia Fifiková-Foster a Ingrid Kelsall-Marenčáková. Prvé skúšky súboru boli v kostole v  priestoroch Českého okénka-Českej víkendovej školy v Streathame. (Severozápadný Londýn)

Po roku sa súbor premiestnil do centra Londýna, kde momentálne trénuje a funguje v priestoroch Fitzrovia centra pod vedením Ingrid Kelsall Marenčákovej a Sylvie Fifikovej-Foster za nepredstaviteľnej pomoci Slovenskej víkendovej školy.

Do Karičky – vystúpenie pre Slovenskú víkendovú školu v apríli 2016

V súbore účinkujú deti od 3 do 14 rokov. Väčšina detí je zo zmiešaných dvoch a viac národnostných rodín. Skúšky prebiehajú výlučne v slovenčine.

Súbor sa zameriava na slovenské ľudové tance, spevy a tradície. K repertoáru súboru patria nevyhnutne detské hry, riekanky a tance z regiónu Podpoľania a Šariša, fašiangy a vianočné koledy.

Vianočné vystúpenie na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v decembri 2015

Súbor účinkoval  na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Londýne pri priležitosti  vianočných a veľkonočných osláv. Taktiež sa zúčastnil osláv Mikuláša u našich českých priateľov z Českého okénka v Londýne. Posledné dva roky sa zučastnil folkového festivalu Barking Folk Festival v Londýne, kde zožal veľký úspech.

Vystúpenie na Barking Folk Festivale v júni 2016 – Východný Londýn

Spoločná fotka po vystúpení v Bratislave pri príležitosti Pamätného dňa zahraničných Slovákov 5. júla 2017

Avšak súbor si dal za cieľ ukázať svojim „malým Sovičkám“ krajinu a zvyky, z ktorej pochádzajú ich rodičia, ich súborové tance a piesne. Tu nám podali neoceniteľnú nápomocnú ruku pán Mgr. art. Martin Urban, PhD., so svojím synom Matúšom. V máji nás s ochotou navštívili a pomohli s metodikou a programovou prípravou na Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti (JDMFS) v Dulovciach. To naštartovalo našu spoluprácu a v júli sme sa po prvýkrát predstavili slovenskému publiku v Dulovciach na JDMFS. Potom nasledovala Bratislava s vystúpením na pamätnom Dni zahraničných Slovákov.  Naše „Sovičky“  mali neskutočný zážitok a čo je hlavné, odniesli si neoceniteľnú stimuláciu a chuť do tanca. Veríme, že našimi prvými vystúpeniami na Slovensku sa naša spolupráca len začína a bude nasledovať veľa ďalších vystúpení nielen vo Veľkej Británii, ale aj u nás doma na Slovensku.

Ingrid Kelsall-Marenčáková

Sylvia Fifiková-Foster